пʼятниця, 25 квітня 2025 р.

Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам'ять

                                     

       26 квітня-знакова  для усього світу дата, яка вже 39 років нагадує людству про Чорнобильську техногенну катастрофу, яка перетворилась на національну трагедію для України, спричинила страждання мільйонів людей, забруднила довкілля. 

  В бібліотеці проведено історичний репортаж "Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій Землі",  а також діє книжкова виставка-пам'ять  « Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам'ять», яка  представляє до уваги користувачів  документальні, публіцистичні і художні твори письменників і журналістів про  жахливу весняну ніч 26 квітня 1986 року – аварію на ІV блоці Чорнобильської АЕС. Автори видань  розповідають про  подвиг наших співвітчизників, котрі  мужньо і самовіддано боролися  з грізними силами атому, ціною власного життя врятували від ядерного лиха не лише Україну, а й увесь світ.

    Дзвони Чорнобиля не замовкають, трагедія не віддаляється, вона щодень стукає у двері - вибухом захворювань, спустошеними землями, непогамованим людським нещастям.

четвер, 17 квітня 2025 р.

                                               

         Одним із найурочистіших для кожного християнина свята, яке приносить багато радості і душевної теплоти є Великдень. Це Великий день, який прославляє Воскресіння Ісуса Христа. Він знаменує собою любов до життя, перемогу над смертю і надію на вічне існування. Це свято має свої традиції, які встановлювалися поступово протягом багатьох століть.

     У бібліотеці організована святкова виставка " У віночку з первоцвіту уклонивсь Великдень світу". Тут представлені видання про історію та  традиції відзначення свята, про виникнення писанки та секрети їх створення, про те,  що потрібно покласти у великодній кошик, смачні рецепти пасок, великоднього печива та красиві великодні декорації для своєї оселі.

     Тож запрошуємо всіх бажаючих  завітати до бібліотеки   та переглянути виставку.

      Вітаємо всіх з Великодніми святами. Бажаємо Вам   миру, любові, достатку і смачної паски!



середа, 2 квітня 2025 р.

Неперевершений казкар

    2 квітня уся всесвітня спільнота відзначає Міжнародний день дитячої книги.    Це свято  книги, дитинства та магії казки. Його вирішили  відзначати 2 квітня ,  тому що в цей день народився  автор улюблених дитячих казок – Ганс Крістіан Андерсен. 

      Наша бібліотека  презентує  книжково-ілюстративну виставку " Неперевершений казкар" до 220- річниці від дня народження дитячого письменника – казкаря Г. К. Андерсена та Дня  дитячої книги. 


 Цей день привертає  увагу всіх дітей та їхніх батьків до надзвичайної важливості книжки в житті  юних читачів. Адже  саме вона відкриває  дітям двері у великий  та незнайомий світ , знайомить  з невідомими раніше істотами, розкриває таємниці  життя, сприяє становленню особистості. Дитячі книги відкривають двері  у світ фантазії  навчають добру, дружбі та сміливості. Саме вони формують любов до читання на все життя. 


середа, 19 березня 2025 р.

    Кожного року світ відзначає  21 березня день поезії. Геніальне досягнення людства, частина світової культури — це про поезію. Вона може спонукати до високих дій, спрямовувати за собою маси та об'єднувати людей. Передати будь-який емоційний стан — романтичний, трагічний, філософські міркування чи біль утрати можуть декілька написаних віршованих рядків. День поезії святкують в усьому світі.  В Україні це свято святкують з 2004 року. Саме завдяки талановитим віршам можливо висловити почуття та емоції на будь-якій мові.

  До Дня поезії сьогодні у нашому закладі культури  відбулась година поезії « Поезія – це музика душі, поезія – мелодія кохання».  Захід розпочався з вітального слова у віршованій формі від  авторки поетичної збірки " Зерна добра і любові" завідувачки  клубом с. Ясень Зінаїди Леонівни.   На заході були присутні гості староста села Мирослава Василівна Гулій та вчитель  україномовник  Ясенського  ліцею , членкиня літературного об’єднання « Горгани» , авторка багатьох творів  Наталія Богданівна  Кривун.  Наталія Кривун   та Зінаїда Смик прочитали свої твори.  Своїми враженнями від прочитаної збірки  З. Смик " Зерна добра і любові "  поділилась  Мирослава Гулій  та   зачитала вірш із  цієї збірки. 

                                   

                                     

                                                     

    Завдяки такій творчій атмосфері присутні змогли поринути у світ поезії, отримати щирі емоції  та відчути натхнення поетичного слова.  

пʼятниця, 7 березня 2025 р.

Шевченкове слово у моєму серці

       В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам'яті і з великою любов'ю та повагою передає з покоління в покоління. Є таке ім'я і у нашого народу - Тарас Шевченко. Не було і немає в Україні поета,  який був би йому подібний. Не було  у неньки  України сина, який так ніжно і віддано любив свій народ і так страждав за нього. Саме він зберіг і повернув народу його голос - українську мову. Для кожного з нас ім'я Шевченка є святим .

         З нагоди 211-  річниці від дня народження Кобзаря в нашій бібліотеці  спільно з клубом   проведено  Шевченківські  поетичні  читання"  Шевченкове слово у моєму серці».

                                                                 
    Користувачі бібліотеки  мали змогу  також  переглянути твори Кобзаря, які були представлені на книжковій виставці  « І став для нас Він світочем в віках» та за  бажанням зачитати вголос улюблені вірші, і цим висловити свою шану Великому Кобзареві.

      Нехай « Заповіт» Великого Кобзаря стане Заповітом для всіх нас:берегти мову, народні звичаї, пісні, з основною метою – пронести все це через віки. А вогонь  його душі нехай запалить  у наших серцях іскру Віри, Надії, Любові до рідної  землі, до України. 


пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

Мов джерельна вода, рідна мова моя

       Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно запроваджено у листопаді 1999 року тридцятою сесією Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

      Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячної еволюції кожного етносу.

    Мова – духовний скарб нації. Це свято не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

     З нагоди свята в  бібліотеці з дітьми  спільно з клубом проведено вікторину  «Мов джерельна вода, рідна мова моя» та розгорнуто  книжкову виставку « Відродися ,моя мово, щоб звучала в серці знову». На виставці представлені книги, у яких висвітлюється історія народження та розвитку однієї з наймилозвучніших мов світу – української.

                                          

    Мета цієї виставки – поглибити знання про мову, як основу духовності; виховати любов і повагу до української мови, як мови державної та материнської; спонукати читачів до роздумів про долю рідного краю та його славних синів, про свою приналежність до українського роду.

    Сьогодні  українці виборюють зі зброєю в руках право розмовляти рідною мовою у своїй країні. Сьогодні за українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі воюють найкращі сини та доньки України.

   Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь


четвер, 20 лютого 2025 р.

Вони згори тримають небо

      З метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв  Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності Указом Президента України  20 лютого визначено Днем  пам'яті Героїв Небесної Сотні.

         Небесною Сотнею назвали українців, які загинули в Києві на Майдані в період жорстокого кровопролитного і смертельного протистояння,  в який жорна історії затягли Україну. Вони гинули за честь, за волю, за право бути українцями і за свою Батьківщину. Героїчна сотня, зробивши перший крок, журавлиним ключем полинула у вирій вічності.                  

 Біля могили Січових Стрільців  відбулася панахида  за загиблими Героями Небесної Сотні та за полеглими Героями, які віддали своє життя за волю та незалежність України в наші дні.  

                                      

         Світлій пам'яті Героїв Небесної Сотні   бібліотека  спільно з клубом  провела  годину- спомин  «Вони згори тримають небо». 

                                         

    
Присутні мали  також можливість  ознайомитись з матеріалами, представленими на книжковій виставці  " Вони  спалахнули у небі зірками" .

                                     

     Спомин про велич та жертовність наших Героїв Небесної Сотні , які на столичному Майдані заплатили  власним життям за ідеали Революції гідності, завжди залишатимуться тим святим дороговказом, який показуватиме правильний шлях не одному поколінню  справжніх громадян нашої держави!

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Україно, твоя сила в єднанні!

                                             

      16 лютого Україна відзначає державне патріотичне  свято - День єднання, свято, покликане нагадати, що саме в єднанні - наші сила та міць. Цього року ми святкуємо його лише втретє. У нього немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу - показати усьому світові, що ми сьогодні - як ніколи єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє. 

   До Дня єднання в бібліотеці  для дітей  спільно з клубом проведено історичну хвилинку єднання та оформлено книжкову виставку «Україно, твоя сила в єднанні!» Книги,що представлені на експозиції, розповідають про дружбу, взаємодопомогу, людяність. Вчать розумінню, що сила українців – у єдності, тільки разом ми сильні. Тому маємо бути згуртовані у своїй любові до рідного краю, один до одного, до України. 


 

        Хай розум, воля і любов до рідної землі згуртують нас для здійснення високої мети - процвітання соборної незалежної демократичної могутньої України, надійної запоруки добробуту й щасливого мирного життя українців.

вівторок, 28 січня 2025 р.

Дитячий світ Всеволода Нестайка

                                                   

     Всеволод Нестайко. Хто не знає цього сонячного українського письменника? Його твори добрі, світлі, з неповторними життєвими кумедностями, а подекуди з цікавими фантастичними елементами. Вони сповнені дитячої щирості і мудрості, вони – про важливе в усі часи – дружбу, добро, любов. Книжками Нестайка, написаними в дуже різних жанрах, зачитується вже не одне покоління читачів.

      Нестайко найславніший український письменник. Вже багато років його книги лідирують серед запитів читачів у бібліотеці. Важко сказати, що робить твори Нестайка геніальними.Це щось магічне живе на сторінках його творів і притягує до себе читачів. Своїми веселими, дотепними і мудрими казками й повістями Нестайко радує, веселить і повчає.

     Всеволоду Зіновійовичу Нестайку в цьому році  30 січня виповнилося б 95 років.

     Саме з цієї нагоди в бібліотеці оформлено книжкову виставку  " Дитячий світ Всеволода Нестайка". 

      Тут для дітей представлені найцікавіші твори прозаїка: трилогія „Тореадори з Васюківки“, казки „У Країні Сонячних Зайчиків“, „ Таємниця Віті Зайчика", „Неймовірні пригоди у лісовій школі“, повісті „Одиниця з обманом“, „П’ятірка з хвостиком“, „Загадка старого клоуна“, „Чудеса в Гарбузянах“, „Пригоди Грицька Половинки“ та інші. Його захоплюючі твори — безцінний скарб для юних читачів уже не одного покоління! А ви читали книги Нестайка? Ні? Тоді хутчіш до нашої бібліотеки. Твори Нестайка подарують вам багато тепла, веселощів та сміху.  

середа, 22 січня 2025 р.

Велич України в її соборності

                                      

       Соборність – це єдність, неподільність усіх територій України, духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету і незалежності України. 

      З нагоди цієї важливої історичної дати у бібліотеці  представлена  тематична викладка літератури" Шляхами Соборності України " та проведено  історичну годину " Велич України в її соборності".

                                      

                                   

          Для України соборність  - це єдність у багатоманітності, об’єднання навколо української державності й ідентичності. Ідея територіальної цілісності країни поєднується з ідеями духовної згуртованості. Тож соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності нації – фундаменту для  побудови  демократичної держави. В умовах сучасної російсько-української війни  соборність набуває  більшого символізму та гостроти, адже нині, як ніколи , українцям потрібно об’єднатися заради майбутнього.




 

середа, 8 січня 2025 р.

Поет, якого не скорити

                                           

     8 січня, виповнилося б 90 років відомому українському поету Василю Симоненку – одному з найяскравіших представників покоління «шістдесятників».

     Поет зраненого серця… Його наснажувала полтавська земля. На Лубенщині він плекався у материних любистках, чорнобривцях, широких трав’янистих луках, там зростив душу життєдайною водою дідівської криниці, там відчув і проніс через коротке життя глибоку синівську любов до краю, що спородив, до народу, що дав крила і мудрість.

     Василь Андрійович Симоненко народився 8 січня 1935 р.  в селянській родині на Полтавщині.  Дитинство і юність припали на воєнні та післявоєнні роки. Складати вірші Василь почав ще в школі, і школярі називали його гучним словом «поет». У 1952 р. закінчив із золотою медаллю сільську середню школу,  вступив на факультет журналістики Київського університету імені Т. Шевченка. Під час навчання  в університеті  брав участь у літературній студії імені Василя Чумака (СІЧ).

  Після закінчення університету  працював у газеті «Черкаська правда», «Молодь Черкащини», був власним кореспондентом «Робітничої газети», займався літературною творчістю.

Навесні 1960 р.  Василь Симоненко разом з Аллою Горською, Ліною Костенко, Іваном Драчем, Василем Стусом, Миколою Вінграновським, Євгеном Сверстюком   став учасником  Клубу творчої молоді, залучався до літературних вечорів та диспутів.

В умовах радянської цензури твори  поета друкувалися неохоче,  але великої популярності набули  самовидавні поезії Симоненка, які характеризували  його як борця за державний і культурний суверенітет України  II-ї половини XX  століття. 

Перша збірка поезій  Василя Симоненка «Тиша і грім» з’явилася у 1962 році і  стала подією у літературно - мистецькому житті України. Василь Андрійович Симоненко став членом Спілки письменників України.

Покликанням  серця і внутрішньою потребою  поета був пошук місць масових поховань жертв сталінських репресій.  1962 року Василь  Симоненко разом з А. Горською та Л. Танюком виявили місця поховання розстріляних НКВС на Лук'янівському та Васильківському цвинтарях, в Биківні. Про жахливе відкриття було складено і надіслано до Київської міської ради Меморандум з вимогою оприлюднити місце знаходження масових поховань і перетворити їх на національні місця скорботи та пам’яті.  

У 1963 році Симоненко був декілька разів жорстоко побитий,  унаслідок чого помер від швидкоплинної хвороби.

У перші десятиліття по смерті  Симоненка  літературна критика намагалася  замовчувати творчість поета.

     В незалежній  українській державі творчий здобуток Василя Симоненка оцінюється по-новому. Мірою краси поета стала міра життєвої правди і свободи.  Його твори побачили світ, їх читають, на них виховуються покоління громадян України. У 1995 році Василю  Симоненку було посмертно присуджено Державну премію України імені Тараса  Шевченка за збірки поезій та прози  «Лебеді материнства»,  «У твоєму імені живу»,  «Народ мій завжди буде». Твори Василя Симоненка дістали всенародне визнання. Його поезія розлилася піснею по українській землі.  

    Двадцять вісім літ накувала йому зозуля. Всього 28. Спалахнув зорею і – згас, гнаний владою. Його чорнили й залякували, переслідували й перетинали творчі шляхи. Та не згас Талант. Він, як сяйво, зоріє над нескінченною дорогою в скарбницю духу народу нашого. Твори Василя Симоненка дістали всенародне визнання. Його творча спадщина – десятки віршів, казок, новел, об’єднаних у збірки, лишилися навічно золотими розписами на ниві української духовності.

     З нагоди 90- річчя від дня народження Василя  Андрійовича  Симоненка  бібліотека    підготувала  літературне досьє " Поет, якого не  скорити" та   розгорнуто книжкову виставку «І голос твій нам душі окриляє…».